"Bibliostory - z Lemem przez miasto" - podsumowanie

Samorządowa Biblioteka Publiczna w Kępnie zakończyła realizację projektu „Bibliostory – z Lemem przez miasto”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2021”.

W maju, miesiącu bibliotek, odbyły się spotkania z pisarzami, autorami książek dla młodzieży i dorosłych z gatunku fantastyki. Ze względu na obowiązujące ograniczenia dwa ze spotkań miały  formułę online, ich nagrania, opatrzone transkrypcją, są dostępne na bibliotecznym kanale YouTube. Podczas pierwszego czytelnicy spotkali się z Martą Kisiel, urodzoną we Wrocławiu pisarką i tłumaczką. Ośmiokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, statuetkę otrzymała w 2018 i w 2019 roku. Na swoim koncie ma ukochane przez czytelników cykle Dożywocie oraz Małe Licho, powieści z tzw. cyklu wrocławskiego, opowiadania oraz komedię kryminalną "Dywan z wkładką". Podczas kolejnego spotkania, gościem Biblioteki był Daniel Odija, który opowiadał nie tylko o swojej twórczości, ale przede wszystkim o fantastyce naukowej, postaci i twórczości Stanisława Lema. Odpowiadał na wiele pytań związanych z literaturą fantastyczno-naukową i powieściami Lema. Ostatni z autorów książek Marcin Mortka, pisarz literatury fantasy i tłumacz. Jego ostatnia książka nosi tytuł "Nie ma tego złego". Od 2012 roku książki Marcina Mortki kierowane są nie tylko do młodzieży i dorosłych. Wśród nowych tytułów pojawiają się również opowiadania dla najmłodszych. Przybyli na spotkanie czytelnicy, byli ciekawi nie tylko procesu twórczego, inspiracji, ale i życia codziennego pisarza.

W bibliotece zorganizowano warsztaty dla młodzieży, których tematem była rozszerzona rzeczywistość. Za pomocą okularów VR i poznanych aplikacji, uczestnicy testowali alternatywne miejsca, przenosząc się do nich wirtualnie. Młodzież zwiedziła muzea świata, odległe wyspy, stanęła na dachach wieżowców i sięgnęła gwiazd. 

Jednym z ciekawszych działań było stworzenie gry terenowej na urządzenia mobilne. Powstała aplikacja, prowadząca ulicami miasta, odwołująca się do przeszłości i przyszłości, zachęcająca do wejścia do budynków, poszukiwania informacji, wchodząca w interakcje z graczem. Zawarto w niej wiele ciekawostek z życia Stanisława Lema oraz mało znanych historii miasta. Grze w aplikacji towarzyszył folder z miejską legendą i instrukcją dla graczy. Każdy, kto w grze osiągnął minimalny próg punktowy, w nagrodę odbierał wyjątkowy kubek, na którym umieszczono cytat z utworu Stanisława Lema.

Zaprosiliśmy młodzież, do wykazania się swoim talentem plastycznym i wyobraźnią. Ogłoszony został konkurs plastyczny „Kępno oczami Lema”, w którym na laureatów czekały atrakcyjne nagrody w postaci okularów VR. Inspiracją do twórczych prac była wystawa, gdzie na bazie fragmentów powieści Lema, autorskie ilustracje przeplatały się z fragmentami tekstów. Ekspozycja zachęcała do własnych poszukiwań i twórczego eksperymentowania.

Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem i prócz młodzieży przyciągnął również inne grupy odbiorców. Nowatorskie podejście pomogło w promowaniu twórczości Stanisława Lema i literatury science fiction, wzbogaciło ofertę biblioteki i włączyło młodzież w działania projektowe.

Więcej zdjęć w GALERII

Script logo