Andrzej Franaszek o Miłoszu

13 września 2024 r. w Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyło się spotkanie ze znakomitą osobowością – Panem Andrzejem Franaszkiem, krytykiem literackim, biografem, wykładowcą na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, autorem książek "Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta", "Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy",  "Herbert. Biografia", "Gwiazda Piołun. Opowieści o podróżowaniu i przyjaźni" czy "Miłosz. Biografia", za którą otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”, Nagrodę im. Kazimierza Wyki oraz Nagrodę Ministra Kultury i Edukacji Narodowej. Od kilku lat pracuje nad monografią życia i twórczości Józefa Czapskiego.

Gość wieczoru w fascynujący sposób opowiadał o życiu Czesława Miłosza od lat młodzieńczych po ostatnie dni życia poety. Nawiązywał do jego relacji z twórcami tamtego okresu jak chociażby Zbigniew Herbert, czy Jerzy Iwaszkiewicz. Ciekawe dla słuchaczy były interpretacje wierszy Miłosza, zwłaszcza te z pierwszego powojennego tomu „Ocalenie”. Zebrani zasłuchani we wspaniały wykład nie zauważyli kiedy minęły ponad dwie godziny, a jeszcze padały pytania i był czas na wpisy do książek i wspólne zdjęcia.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Skąd jesteś Czesławie Miłoszu?” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Script logo