Ferie w Bibliotece

W czasie ferii zimowych zapraszamy dzieci do skorzystania z oferty biblioteki - zarówno w Kępnie, jak i w filiach: w Olszowie i w Mikorzynie. Wszystkie zajęcie rozpoczynają się o godz. 10:00.

1. KĘPNO

12.02
 Warsztaty teatralno-plastyczne z dziećmi oraz czytanie bajki dla dzieci, organizowane przez Muzeum Ziemi Kępińskiej we współpracy z Biblioteką. Zajęcia odbędą się w Bibliotece przy ul. Kościuszki 7.

15.02 „Śledztwo w bibliotece” – wspólne czytanie detektywistycznych opowieści  (m.in. „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke), zabawy detektywistyczne, wykonywanie atrybutów niezbędnych w pracy detektywa.

19.02 „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” - zajęcia w oparciu o książkę Justyny Bednarek.

22.02 Samodzielne wykonywanie gadżetów do fotobudki,  inspirowane bohaterami ulubionych książek. Zajęcia prowadzone w ramach projektu „Biblioteka zbliża ludzi”, zakwalifikowanego do programu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”, realizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK.

Oprócz  wyżej przedstawionego planu, po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym,  odbywać się będzie głośne czytanie bajek dla przedszkolaków.

2. FILIA OLSZOWA 

Podczas zimowych ferii zapraszamy dzieci szkół podstawowych na zajęcia literacko-muzyczne pt.: "W Bibliotece bywa głośno". Dwa razy w tygodniu dzieci będą miały okazję spotkać się z literaturą i muzyką. Udział w zajęciach pozwoli na rozwój umiejętności twórczych przy wykorzystaniu lektury. Wszystkie działania będą pretekstem do wejścia w świat książki i literatury, pozwolą zaktywizować czytelników i pokazać im, że Biblioteka jest dobrym miejscem na realizowanie swoich pasji i zainteresowań.

12.02. - Muzyczne Książki: lektury do czytania i słuchania - słuchanie opowieści ilustrowanych muzyką. Muzyczne książki to takie, które wprowadzają w świat bohatera poprzez śpiewanie piosenek i zabawę. Rozpalają ciekawość i zapadają w pamięci. Zajęcia na podstawie książki Wandy Chotomskiej - Tadek Niejadek. Zabawy ruchowe oparte na treści książki, inscenizowanie, zabawy z piosenką, interpretacje ruchowe.

13.02. - Zimowo koncertowo: zajęcia na podstawie książki z serii "Nazywam się... " o Fryderyku Chopinie. Przybliżenie dzieciom osoby kompozytora oraz muzyki klasycznej. Na podstawie książki "Bajka o instrumentach muzycznych"  Joanny Wiśnios prezentacja innych instrumentów muzycznych. Słuchanie różnego rodzaju muzyki instrumentalnej z nagrań oraz kontakt z żywym instrumentem.

15.02. Obchody Światowego Dnia Kota: prezentacja książek i zabaw, w których pojawiają się te zwierzaki.

20.02. Czy można czytać przy muzyce? Można wzmocnić odbiór i sprawić, żeby zapisał się na dłużej w pamięci, poprzez wykorzystanie rytmu. Dziecko czyta na głos, wystukując palcami rytm bądź wsłuchując się w rytm puszczanej muzyki - odtwarzanej cicho, np. wolny rytm bębnów. Muzyka ma być w tle i chodzi o rytm, a nie o melodię. Tego dnia przewidywane są również zabawy słuchowe. Uczniowie zamykają oczy, w skupieniu słuchają i zapisują odgłosy z otoczenia (bibliotekarz stwarza odgłosy, np. przesuwa krzesło, stuka ołówkiem o biurko, podłogę, potrząsa kluczami, monetami itp. ). Po upływie ok. 1 minuty uczniowie opowiadają, co słyszeli.

22.02. Słucham, tworzę, ilustruję: na ostatnich zajęciach dzieci będą tworzyły własne instrumenty. Jednak zanim to nastąpi zagramy w kalambury z wykorzystaniem zdobytej wiedzy o bohaterach książek i ich muzycznych przygodach. Podsumowanie zimowych ferii i wspólne koncertowanie na wykonanych instrumentach (np. harmonijka z patyczków po lodach).


3. FILIA MIKORZYN

15.02 Książka ma swoją historię:  młodzi Czytelnicy będą mogli zapoznać się z historią książki od pisma obrazkowego do e-booku. Zobaczą jak wygląda alfabet hieroglificzny i gliniane tabliczki. Dowiedzą się, kto to skryba, zecer, jak robiono papirus, pergamin i papier. Obejrzą film prezentujący wynalazek J. Gutenberga. Zapraszamy do biblioteki w czasie ferii na zajęcia praktyczne z historii książki podczas których będzie można poćwiczyć pisanie na glinianych tabliczkach i na zwojach, ozdabianie swoich inicjałów, pisanie gęsim piórem…

16.02. Obchody Światowego Dnia Kota: zabawy tematyczne oraz poznawanie książek. 

 

 

 

Script logo