Na herbatce u Pani Marii

 

Piątkowym spotkaniem 15 listopada 2019 r. Biblioteka zainaugurowała obchody 100-lecia powrotu Kępna do Macierzy, które potrwają do grudnia 2020 r. W obchody te wpisuje się projekt pod nazwą "Na herbatce u Pani Marii - lekcja historii", dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w programie Patriotyzm Jutra, który zakłada kształtowanie tożsamości młodych obywateli. 

Poprzez szereg działań biblioteka miała na celu przywrócić pamięć lokalnej działaczki patriotycznej  i oświatowej, Marii z Fredrów hr. Szembekowej, która swoją młodość i dorosłe życie spędziła na ziemi kępińskiej, a od 1990 r. jest patronką biblioteki. W ramach projektu młodzież szkolna wzięła udział w lekcjach, na których dowiedziała się ciekawych faktów z życia Marii z Fredrów hr. Szembekowej, tego kim była i w jaki sposób włączała się w działalność patriotyczną i oświatową. Wydany został folder dotyczący życia Marii Szembekowej, zakładka do książki, puzzle oraz pieczęć okolicznościowa. Dla rodzin z dziećmi, przygotowano grę pełną zagadek pod nazwą. „Podróż w czasie z Waszą Biblioteką”.

Na "Herbatce u Pani Marii", czyli spotkaniu poświęconym osobie i twórczości Marii z Fredrów  zaprezentowano  także wystawę dotyczącą rodu Szembeków oraz archiwalne zdjęcia udostępnione przez Fundację Rodu Szeptyckich. 

Wiersze recytowali: Agnieszka Jarek, Aleksandra Jokiel i Piotr Wieczorek z Kępińskiego Koła Literatów. Goście zostali poczęstowani papataczami – ciastkami upieczonymi według receptury pochodzącej z pałacu Szembeków przez P jak Pysznie.

Partnerem biblioteki w realizacji projektu jest Muzeum Ziemi Kępińskiej, które zapewniło pomoc merytoryczną w wyszukiwaniu źródeł archiwalnych i dostęp do zbiorów muzealnych, dotyczących rodziny Szembeków. 

Poniżej do pobrania folder i plansze informacyjne.

Zapraszamy do GALERII zdjęć.

Pliki do pobrania:

Script logo