Podsumowanie wakacji w bibliotce
Za nami wakacje, a po zasłużonym odpoczynku wracamy do szkół pełni energii i gotowi do działania. W okresie letnim nie zwalnialiśmy jednak, w bibliotece działo się wiele dobrego.
W Kępińskim Oddziale dla Dzieci i Młodzieży uczestnicy spędzili ten czas aktywnie podczas gier i zabaw z 45 krajów, które opisane są w książce „Każde dziecko to potrafi”. Przekonali się również, że książka może mieć bardzo artystyczną formę i nie musi być tylko tekstem. Po tym jak poznali oryginalne wydania książek, sami mieli ruszyć głową i zmalować coś niezwykłego. W bibliotece nauka kodowania może być świetną zabawą, która niesie za sobą wymierne efekty. W wakacyjne zajęcia uczestnicy mieli okazję poznać ozoboty – nasze małe, ale bardzo inteligentne roboty. Dzieci dzięki swojej wyobraźni, udowodniły jak niesamowite i ekscytujące może być programowanie. Młodziez natomiast zaprosiliśmy do udziału w warsztatach kreatywnego pisania z fundacją Loesje. Podczas warsztatów w luźnej atmosferze ćwiczyliśmy pisanie krótkich tekstów, wyrażanie myśli w postaci niekonwencjonalnych, zwięzłych haseł. W Parku Starościańskim szukaliśmy natomiast inspiracji do tworzenia haiku – czyli japońskiej formy poetyckiej. Innego dnia wykonywaliśmy sitodruk na lnianych torbach z Pracownią Witryna z Wrocławia. Sitodruk to technika druku, której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę. Odbitkę wykonujemy poprzez przetłoczenie farby przez matrycę. W sierpniu natomiast, podczas trzydniowych warsztatów w animacji poklatkowej, młodzież stworzyła genialne filmy, które niebawem będziecie mogli zobaczyć.
W Filii w Olszowie podczas lipcowych zajęć wykonywaliśmy przeróżne prace plastyczne oparte na baśniach, powieściach czy lekturach. Zadaniem wakacjowiczów było stworzenie m.in. lapbooka o wybranej przez siebie lekturze. Dowiedzieliśmy się przy tym co kto lubi czytać i mogliśmy wymienić się najciekawszymi tytułami. Pamiętacie rysunek węża boa, który trawił słonia, z książki „Mały Książe” Antoine de Saint - Exupery? A może bardziej zapamiętaliście to jako rysunek kapelusza? Idąc tropem, że każdemu ten kształt może przypominać coś innego - podczas czwartkowego spotkania w bibliotece, dzieci miały za zadanie znaleźć inne znaczenie, dla wyciętego z papieru kształtu, na wzór tego z książki. Wakacje to podróże małe i duże, dlatego podczas kolejnych zajęć uczestnicy wykonali samodzielnie łódki, dzięki którym dotarli na bezludną wyspę, gdzie poznali „Przypadki Robinsona Crusoe”. Innego dnia rozegraliśmy rundę na największej planszówce w okolicy, która jest świetną formą integracji przez śmiech, ruch i super zabawę. Również w Olszowie spotkaliśmy się z ozobotami, ponieważ dzieci bardzo kochają te roboty i uwielbiają do nich wracać. Jeśli znacie serię o Harrym Potterze, zapewne kojarzycie Lunę Lovegood. W tomie "Harry Potter i Książę Półkrwi" trzymała ona w rękach numer "Żonglera”, w którym można było dostać widmokulary. I choć wyglądamy w nich jak "zbzikowane kolorowe sowy”, to radości przy ich tworzeniu, we Filii w Olszowie podczas wakacyjnych zajęć, było co niemiara.
Filia w Mikorzynie w sierpniowe wtorki zaprosiła dzieci do wykonania różnych prac kreatywnych. Podczas jednych z zajęć uczestnicy tworzyli barwne rybki. Okazuje się, że płyta CD jest tworzywem, który można wykorzystać do ciekawych zabaw plastycznych. Pomysł bardzo przypadł dzieciom do gustu. Powstało całe akwarium tropikalnych rybek. Innego dnia zadaniem zebranych było napisanie książki, która w późniejszym czasie doczekała się kontynuacji. Zajęcia zaczęły się od rozmowa na temat książek dzięki czemu przybliżona została dzieciom ich budowę i specyfika. Powstawały okładki, treść oraz ilustracje. Uczestnicy okazali się wybitnymi pisarzami, a tematy powieści nie były błahe. Pisali m.in. o znaczeniu wody w życiu ludzi i zwierząt oraz o tym jak ważna jest przyjaźń. Na koniec wszyscy zebrali się w kółko i razem stworzyli jedną powieść, którą spisała bibliotekarka Filii w Mikorzynie. W książce wymyślonej przez dzieci możemy przeczytać o zabawnych - ale też z nutką kryminału - przygodach konia, który nauczył się, że warto być uczciwym. Miło jest otrzymać pozdrowienia od bliskich osób, dlatego warto je wysyłać z wakacji, a już na pewno z tak ciekawych miejsc jak biblioteka. Dzieci podczas zajęć wykonały własnoręcznie pocztówki z wakacji, każdy dowolną techniką, po czym zaadresowali je do swoich bliskich. To bardzo miła odmiana, która nie zostanie zagubiona w stercie innych wiadomości.
Niech te pocztówki będą barwnym podsumowaniem wakacji w Samorządowej Bibliotece. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za kreatywnie spędzony czas i życzymy miłego powrotu do szkoły.
Cieszymy się, że przygotowane przez nas wydarzenia przypadły Wam do gustu i za każdym razem wracacie do nas z uśmiechem. Zapraszamy do relacji fotograficznej.