Wystawa "Ocean"

Wystawa „Ocean” stworzona jest na bazie fragmentów powieści „Solaris”,  w której Stanisław Lem podjął próbę przedstawienia problemu spotkania  w Kosmosie innej niż człowiek istoty, bytu, który nie byłby ludzki, ani humanoidalny. Bytem tym jest w powieści ocean, wciąż zmieniający się, niezrozumiany przez jego badaczy, obserwatorów.

Stanisław Lem pisał: „Science fiction zakładała niemal zawsze, że jeżeli nawet Inny, którego spotykamy, prowadzi jakąś grę, to my jej reguły prędzej czy później zrozumiemy; przeważnie zresztą chodziło o reguły walki. Ja natomiast pragnąłem zamurować wszystkie ścieżki rozumowania wiodące do uczłowieczenia Istoty, jaką jest solaryjski ocean, aby się okazało, że kontakt  z nią nie daje się zrealizować na sposób międzyludzki, choć równocześnie  w jakiś dziwny, inny sposób jednak zachodzi.” Omówienia oceanu pobudzają wyobraźnię czytelnika, zachęcając do intelektualnych poszukiwań tego, czym ów byt mógłby być. Ekspozycja zawiera fragmenty tekstów Stanisława Lema oraz kompozycje graficzne inspirowane opisami nieodgadnionego tworu.

Wystawa dostępna w ramach projektu "Bibliostory - z Lemem przez miasto", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".

Script logo