Ballady i romanse z Samorządową Biblioteką Publiczną w Kępnie

Akcja Narodowego czytania została zainicjowana w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza”, po dziesięciu latach ponownie czytano Adama Mickiewicza. Ballady wydano po raz pierwszy 200 lat temu w Wilnie i od razu wyznaczyły początek polskiego romantyzmu, który zakończył się wraz z wybuchem powstania styczniowego. Do ballad inspirowanych ludową tradycją, Mickiewicz wprowadził elementy świata nadprzyrodzonego, takie jak upiory, świtezianki, duchy czy kobiety przemieniające się w syreny. W nowatorski sposób wykorzystał motywy romantycznej ludowości, obyczaje i wyobrażenia ludu, gdzie w ich codzienność ingerują siły nadnaturalne czyniąc tajemniczym i niebezpiecznym to, co dotąd było powszechnie znane i oswojone.

Pierwszym z przedstawionych w bibliotece utworów była „Świtezianka”. Świetni w tej roli byli uczniowie z III klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie Marlena Kałus i Jakub Nowakowski, którzy odtworzyli sceny utworu, napisanego na nowo przez ich kolegę Milana Kłoska. Kolejne utwory powstały z wybranych zdań  ballad i romansów. Rozsypane zdania ułożyły na nowo trzy osoby, niezależnie od siebie. Co powstało z dekonstrukcji utworów można było usłyszeć dzięki niezapomnianym poetyckim duetom z Kępińskiego Koła Literatów. Poeci zaprezentowali też swoje utwory, wpisujące się w konwencję tegorocznego Narodowego Czytania.

Tradycyjnie chętni mogli przybić pieczęć, na pamiątkę czytanych ballad i romansów Adama Mickiewicza.